Fanal
Trawiasty płaskowyż porośnięty przez niezwykłe drzewa wawrzynowe. Silny wiatr powykręcał ich konary a wszechobecna wilgoć pokryła mchem i porostami. Gdy okolice spowije mgła, miejsce kipi mrocznym i mistycznym klimatem.

Mgła jest w Fanal czymś naturalnym i przez większość turystów pożądanym. Ale warto zapolować także na słoneczną odsłonę okolicy.
Słońce zmienia wszytko - jest sielankowo a ze skraju płaskowyżu rozciąga się spektakularny widok na północne wybrzeże (lub morze chmur poniżej). Z drugiej strony, niezwykłe drzewa wprowadzają dziwny niepokój...
To jeden z wielu wpisów poświęconych Maderze. Ich pełną listę, wraz ze skróconym opisem atrakcji znajdziesz tutaj.
Plan zwiedzania

Łąka z wawrzynami - drzewa rosną tu stosunkowo rzadko przez co są najbardziej podatne na wiatr. Czyli można tu spotkać najciekawsze sztuki w Fanal.
Na łąkę można wejść z parkingu przy drodze ER 209. Parking jest duży, posiada toalety i stoliki piknikowe.
Leśniczówka nie posiada udogodnień dla turystów, ale w jej pobliżu znajdują się większe skupiska wawrzynowców. To także miejsce, gdzie zaczyna się szlak przez "Straszny Las".

Szlak przez "Straszny Las" do Fio
To propozycja dla tych, którym mało jest dziwacznych wawrzynów. Na tej trasie przechodzi się przez cały ich las.
Są to często potężne drzewa o rozłożystych konarach rosnących nisko nad ziemią. We mgle tworzą widok jak z horroru.



Szlak zaczyna się i kończy w Leśniczówce Jego początkowe 2.3 km pokrywa się ze szlakiem PR 13.
Szlak pozwala dojść do Fio skąd można podziwiać dolinę Ribeira do Seixal i ocean znajdujący się kilometr niżej. Są tu też pozostałości starego dźwigu towarowego.

Uwaga na pogodę
W Fanal potrafi być kilkanaście stopni mniej niż na słonecznym wybrzeżu kilkanaście kilometrów dalej. Nawet jeżeli aktualnie nie pada, jest tu niesamowicie wilgotno.
Przyda się dobra mapa
W Fanal warto mieć aplikację z mapą szlaków. Powinna ona pokazywać aktualne położenie i działać bez dostępu do internetu.
Wynika to z faktu, że okolica jest pocięta sporą liczbą nieoficjalnych ścieżek a widoczność potrafi być bardzo niewielka. Są miejsca, gdzie może się pojawić problem z wyborem właściwej drogi.

Szlaki w okolicy Fanal
PR 13 - Vereda do Fanal
Ostatnie 3 km tego szlaku przebiegają przez Fanal. Oprócz podziwiania dziwacznych wawrzynów, można też w dwóch miejscach zerknąć w głąb monumentalnej doliny Ribeira do Seixal (m.in. w Fio).
Wcześniej, szlak biegnie m.in. skrajem doliny Ribeira da Janela. Podziwiać można jej początek, ze wzgórzami tworzącymi Rabacal.



Na szlaku jest sporo podejść, w tym fragmenty po schodach. Można się zmęczyć, ale typowy turysta da spokojnie radę. Idąc w kierunku do Fanal jest łatwiej, bo statystycznie "z górki".
PR 14 - Levada dos Cedros
Szlak wzdłuż lewady poprowadzonej zboczem doliny Ribeira da Janela. To dzikie królestwo wyjątkowo bujnych roślin.
Obrośnięte porostami drzewa i ogromne paprocie tworzą zacieniony tunel. Widok na dolinę otwiera się w zaledwie dwóch miejscach.
Główna atrakcja to wodospad zasilający lewadę. Jest szeroki i spływa po pionowej skale. Jest też drugi wodospad - ukryty nieco dalej.
Ma kilkanaście metrów wysokości i spływa po kolejnych półkach skalnych. W słoneczny dzień, światło przedziera się przez nieco mniej tu gęstą kopułę lasu tworząc magiczny klimat.



Dojście do wodospadów z Fanal (z parkingu przy ER 209 ) to 1.1 km z czego połowa to schody - strome i męczące choć dobrze utrzymane.