São Lourenço
Ten surowy, skalisty i pozbawiony drzew półwysep wygląda zupełnie inaczej niż reszta wyspy. Ta wyjątkowość i niesamowite widoki sprawiają, że wędrówka po nim to pozycja obowiązkowa dla każdego kto odwiedza Maderę.

To jeden z wielu wpisów poświęconych Maderze. Ich pełną listę, wraz ze skróconym opisem atrakcji znajdziesz tutaj.
Grzbietem półwyspu biegnie szlak PR 8, z którego można podziwiać widoki na ocean, półwysep i resztę wyspy. Wieją tu silne, północne wiatry co skutkuje brakiem drzew. Nic więc nie ogranicza widoku.
W kilku miejscach można oglądać rozbijające się o wysoki klifowy brzeg fale. Dla zmęczonych wędrówką półwysep São Lourenço oferuje niewielką kamienistą plażę u podnóża klifu a dla miłośników przyrody - wylegujące się na słońcu jaszczurki.
Bez strachu pozują do zdjęć a niektóre próbują nawet dobierać się do jedzenia.

Położenie i dojazd
Półwysep znajduje się na wschodnim krańcu wyspy. Centrum Funchal i główny parkingu Baia d'Abra dzieli około 32 km. Dojazd samochodem zajmuje średnio 35 minut.
Można rozważyć autobusy. Jeżdżą stosunkowo często, choć niemiłosiernie długo. Z Funchal (30 km) nawet półtorej godziny. Na szczęście, podroż lokalnymi drogami jest dość ciekawa. Trasę obsługuję przewoźnik SAM, linia 113.
Metryczka szlaku PR 8



Szlak składa się z mniej lub bardziej stromych podejść i zejść. Nie jest trudny technicznie czy niebezpieczny, jest natomiast dość męczący. Odpowiednie obuwie wymagane.
Mapa i charakterystyczne punkty na szlaku

1 Początek szlaku - Baia d'Abra - parking i zatoczka dla autobusów.
2 Po 800 metrach dochodzi się do skrzyżowania szlaków. Skręcając w lewo, po kilkudziesięciu metrach dochodzi się do punktu widokowego na skraju klifu.
3 Skręcając na skrzyżowaniu w prawo, schodzi się na kamienistą plażę . Do przejścia jest około 200 metrów. Plaża jest osłonięta od wiatru wysokim klifem, więc to dobre miejsce na odpoczynek. Od biedy można się tu nawet wykąpać.
4 Idąc prosto, po nieco ponad kilometrze dochodzi się do charakterystycznego przewężenia.
5 Kolejny kilometr i dochodzi się do Casa do Sardinha . To bar z przekąskami i toalety skryte w cieniu palm. Gdy półwysep jest suchy jak pieprz, skojarzenia z oazą są jak najbardziej celne. Formalnie, to koniec szlaku PR 8. Ale warto iść dalej.
6 Szlak prowadzi bowiem na wieńczący półwysep szczyt Pico do Furado . Do przejścia jest pół kilometra i jest to mączący odcinek. Stromy i długimi fragmentami po schodach. Ze szczytu, oprócz tego co na zachodzie, widać dwie wysepki będące przedłożeniem półwyspu - bliższa Ilhéu da Cevada i dalsza, z latarnia morską - Ilhéu do Farol.
Powrót tą samą trasą. Dla urozmaicenia można skorzystać z innej ścieżki za Casa do Sardinha.

Dobrze wiedzieć
Chroń głowę przed słońcem! Wiejące tu silne północne wiatry nie dają szans drzewom. Nie ma wiec co liczyć na cień. Jedyne miejsce gdzie można go doświadczyć, to stoliki pod plamami Casa do Sardinha.
Szary czy zielony? Ze względu na półpustynny klimat, przez większą część roku półwysep jest suchy i szaro-bury (co ma swój urok). Świeża, zielona trawa pojawia się zimą i diametralnie zmienia odbiór miejsca.
Jaszczurki maderskie (Lacerta dugesii) występuje na półwyspie bardzo licznie. Zwierzęta bez strachu pozują do zdjęć i próbują dobierać się do jedzenia. Mi jedna wlazła do plecaka.

Ciekawe miejsca w pobliżu São Lourenço
7 Prainha do Caniçal
Niewielka plaża położona w równie niewielkiej skalistej zatoczce. Może się poszczycić piaskiem - ciemnym, ale piaskiem. Co nie jest na Maderze zbyt częste.
Piasek swój kolor zawdzięcza ciemnym wulkanicznym drobinkom i jest bardziej przyjemny w dotyku, niż na to wygląda np. na zajęciach. Woda w zatoczce jest płytka, ale i tak należy uważać na silne fale które potrafią pojawiać się znienacka.
Przy plaży znajduje się bar w którym można kupić coś do picia i zjedzenia.
Spory, darmowy parking znajduje się przy drodze ER 109 biegnącej przez półwysep. Zejście z niego na plaże zajmuje kilka minut.
8 Ponta do Rosto
Punkt widokowy z którego można podziwiać północną część półwyspu São Lourenço.